Tutoring Schedule

Tutor Schedule (Spring 2021)

TutorTutor SubjectsTutoring Hours
Alice (Any)
SOC 1 (Introduction to Sociology)
SOC 8 (Crime and Deviance)
Monday
1:00pm - 2:00pm

Tuesday
11:15am - 12:15pm

Wednesday
1:00pm - 2:00pm

Thursday
11:15am - 12:15pm
Andy (He/Him)
Math 50 (Trigonometry)
Math 3A (Calculus I)
Math 3B (Calculus II)
Phys 2A (General Physics)
Phys 3A (General Physics)
Phys 3B (General Physics)
Phys 4A (General Physics with Calculus)
Phys 4B (General Physics with Calculus)
Phys 10 (Introduction to Physics)
Chemistry (All Levels)
Thursday
1:00pm - 4:00pm

Friday
12:00pm - 2:00pm
Ariel (He/Him)
Mmart 3 (Introduction to Digital Art)
Mmart 5A (Introduction to Motion Graphics)
Mmdi 15A (Introduction to 3D Motion Graphics)
Mmdi 15B (Intermediate 3D Motion)
Mmdi 4 (Introduction to Photoshop)
2D Character Design and Animation
Adobe Illustrator
Editing/Premiere
Graphic Design
Storyboarding
Wednesday
12:00pm - 2:00pm

Thursday
12:00pm - 1:30pm
Assel (She/Her)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)
Embed Hours Only
(for more information visit
Embed Tutor Description)
Audra (Audra)
ASL 50 (American Sign Language I)
ASL 51 (American Sign Language II)
Thursday
2:00pm-4:30pm

Friday
2:00pm-4:30pm
Ben (He/Him)
Mman 20A (Introduction to 3D Animation)
Mman 20B (3D Character Animation)
Mman 21A (Introduction to 3D Modeling)
Mman 40A (Introduction to Game Design)
Mman 40B (Game Level Design)
Mmdi 4 (Introduction to Photoshop)
Adobe Photoshop
After Effects
Audition
Blender
Maya
Premiere Pro
Unreal
Tuesday
2:00pm - 4:00pm

Thursday
2:00pm - 4:00pm
Carlos (He/Him)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)
Math 3B (Calculus II)
Math 13 (Introduction to Statistics)
Math 16A (Calculus for Business and Life/Social Sciences)
Spanish (All Levels)
Spread Sheets (Google Sheets & Microsoft Excel)
Monday
12:00pm - 5:30pm

Tuesday
3:00pm - 6:00pm

Wednesday
12:00pm - 5:30pm
Chelsea (She/Her)
ASL 50 (American Sign Language I)
ASL 51 (American Sign Language II)
Wednesday
12:00pm-5:00pm
Cora (She/They)
CIS 5 (Introduction to Computer Science)
CIS 6 (Introduction to Computer Programming)
CIS 36A (Java Programming Language I)
Wednesday
3:30pm - 6:00pm

Thursday
3:00pm - 6:00pm
Cordell (He/Him)
Mmart 3 (Introduction to Digital Art)
Mmdi 15A (Introduction to 3D Motion Graphics)
Mmdi 15B (Intermediate 3D Motion)
Monday
3:00pm-5:00pm

Tuesday
3:00pm-5:00pm

Friday
3:00pm-5:00pm
Courtney (She/Her)
Math 13 (Introduction to Statistics)Monday
6:00pm-8:00pm

Wednesday
5:00pm-6:00pm

Friday
5:00pm-6:00pm
Cyrel (He/Him)
Econ 1 (Macro-Economics)
Econ 2 (Mico-Economics)
Wednesday
1:00pm-3:00pm

Friday
11:00am-1:00pm
Daichi (He/Him)
CIS 6 (Intro to Computer Programming)
CIS 36A (Java Programming Language I)
CIS 27 (Data Structures and Algorithms)
Monday
12:30pm - 2:30pm

Tuesday
10:00am - 12:00pm

Thursday
10:00am - 12:00pm
Dan (He/Him)
HIST 7B (History of the United States Since 1865)Monday
12:00pm-6:00pm

Tuesday
10:00am-6:00pm

Wednesday
12:00pm-6:00pm

Thursday
10:00am-6:00pm

Friday
12:00pm-6:00pm
Daniel (He/Him)
Canvas
CIS 5 (Intro to Computer Science)
CIS 6 (Intro to Computer Programming)
CIS 23 (C# Programming)
CIS 25 (Object-Oriented Programming Using C++)
CIS 36A (Java Programming Language I)
Drop-ins Only

Monday
12:00pm - 4:00pm

Tuesday
10:00am - 2:00pm

Wednesday
12:00pm - 4:00pm

Thursday
10:00am - 2:00pm

Friday
2:00pm - 6:00pm
Elizabeth (She/Her)
ASL 50 (American Sign Language I)
ASL 51 (American Sign Language II)
ASL 52 (American Sign Language III)
ASL 53 (American Sign Language IV)
ASL 57 (Structure of American Sign Language)
ASL 200A (American Sign Language Classifiers I)
ASL 200B (American Sign Language Classifiers II)
ASL 202A (Fingerspelling and Numbers I)
ASL 202B (Fingerspelling and Numbers II)
Friday
11:00am-1:00pm
Ethan (He/Him)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)
Math 13 (Introduction to Statistics)
Math 16A (Calculus for Business and Life/Social Sciences)
Math 50 (Trigonometry)
Math 201 (Elementary Algebra)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Chem 30A (Introduction to General Chemistry)
Chem 1B (General Chemistry)
Bio 10 (Introduction to Biology)
Bio 1A (General Biology)
Phys 3A (General Physics)
Monday
12:00pm-3:00pm
4:00pm-7:00pm

Wednesday
12:00pm-3:00pm
4:00pm-7:00pm

Friday
10:00am-2:00pm
Fallon (She/Her)
HIST 7B (History of the United States Since 1865)
HIST 21 (U.S. Women: A Social History)
Thursday
10:00am-11:00am

Friday
10:00am-12:00pm
Farid (He/Him)
MM/VI 9A (Introduction to Video Production)
MM/VI 9B (Video Production II: Cinematography and Visual Storytelling)
MMART 110 (Scriptwriting / Storyboarding)
TBA
Gavin (He/Him)
Math 201 (Elementary Algebra)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Math 50 (Trigonometry)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)
Math 3B (Calculus II)
Math 3C (Calculus III)
Math 3E (Linear Algebra)
Math 3F (Differential Equations)
Monday
4:00pm-8:00pm

Wednesday
12:00pm-5:00pm

Friday
10:00am-3:00pm"
Ian (He/Him)
Math 13 (Introduction to Statistics)
Math 3A (Calculus I)
Math 3B (Calculus II)
Math 3E (Linear Algebra)
Embed Hours Only
(for more information visit
Embed Tutor Description)
Jane (They/Them)
ASL 50 (American Sign Language I)
ASL 51 (American Sign Language II)
ASL 52 (American Sign Language III)
Fingerspelling
Monday
12:00pm-3:00pm

Wednesday
2:00pm-4:00pm
Johanna (She/Her)
Spanish (All Levels)Monday
12:00pm - 4:00pm

Tuesday
10:00am - 3:00pm

Wednesday
12:00pm - 3:30pm

Thursday
10:00am - 12:00pm
John
Chem 30A (Introduction to General Chemistry)
Chem 1A (General Chemistry)
Chem 1B (General Chemistry)
Bio 10 (Introduction to Biology)
Bio 1A (General Biology)
Bio 1B (General Biology)
Bio 3 (Microbiology)
Tuesday
2:00pm - 6:00pm

Thursday
2:00pm - 6:00pm
Julia (She/Her)
MM/AN 20A (Introduction to 3D Animation)
MM/AN 20B (3D Character Animation)
MM/AN 21A (Introduction to 3D Modeling)
MM/AN 40A (Introduction to Game Design)
MM/AN 40B (Game Level Design)
MM/DI 4 (Introduction to Photoshop)
Maya
Zbrush
Photoshop

Monday
3:00pm - 5:00pm

Tuesday
3:00pm - 5:00pm

Thursday
4:00pm - 6:00pm
Keiran (He/Him)
CIS 6 (Intro to Compuer Programming)
CIS 20 (Microcomputer Assembly Language)
CIS 25 (Object-Oriented Programming Using C++)
CIS 27 (Data Structures and Algorithms)
CIS 36A (Java Programming Language I)
Tuesday
12:00pm-2:00pm

Friday
12:00pm-2:00pm
Kristel (She/Her)
Chem 12A (Organic Chemistry)
Chem 12B (Organic Chemistry)
Tuesday
3:00pm - 6:00pm

Thursday
3:00pm - 6:00pm
Landeros (He/Him)
MM/VI 9A (Introduction to Video Production)
MM/VI 9B (Video Production II: Cinematography and Visual Storytelling)
MM/VI 16 (Social Media Storytelling)
MMART 5A (Introduction to Motion Graphics)
MMART 3 (Introduction to Digital Art)
Thursday
3:00pm - 6:00pm
Lizya (She/Her)
MMAN 20A (Intro to 3D Animation)Thursday
10:00am-12:00pm

Friday
10:00am-12:00pm
Malu (She/Her)
Math 13 (Introduction to Statistics)Embed Hours Only
(for more information visit
Embed Tutor Description)
Mia (She/Her)
ASL 50 (American Sign Language I)
ASL 51 (American Sign Language II)
ASL 52 (American Sign Language III)
ASL 53 (American Sign Language IV)
ASL 55A (History and Culture of Deaf People in America I)
ASL 57 (Structure of American Sign Language)
ASL 200B (American Sign Language Classifiers II)
ASL 202B (Fingerspelling and Numbers II)
Friday
10:00am-3:00pm
Niyat (She/Her)
MM/AN 1B (Storytelling in Animation)
MM/AN 3B (Intermediate 2D Animation)
Monday
4:30 - 5:30 pm

Tuesday
1:00 - 2:30 pm

Thursday
1:00 - 2:30 pm

Friday
4:00 - 5:00pm
Paloma (She/Her)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Math 13 (Introduction to Statistics)
Bio 1A (General Biology)
Chem 30A (Introduction to General Chemistry)
Chem 1A (General Chemistry)
Chem 1B (General Chemistry)
Tuesday
10:00am - 12:00pm

Thursday
10:00pm - 12:00pm
Ophelie (She/Her)
Econ 1 (Macro-Economics)
Econ 2 (Mico-Economics)
Tuesday
11:00am-2:30pm

Wednesday
4:00pm-6:00pm

Friday
12:00pm-1:30pm
Ree (He/Him)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)
Embed Hours Only
(for more information visit
Embed Tutor Description)
Rocket (He/Him)
Mman 20A (Introduction to 3D Animation)
Mman 20B (3D Character Animation)
Mman 21A (Introduction to 3D Modeling)
Mman 40A (Introduction to Game Design)
Mman 40B (Game Level Design)
Mmdi 4 (Introduction to Photoshop)
Monday
12:00pm - 1:30pm

Wednesday
12:00pm - 1:30pm

Friday
12:00pm - 1:30pm
Salar (He/Him)
Math 3A (Calculus I) Embed Hours Only
(for more information visit
Embed Tutor Description)
Sam (He/Him)
Chem 30A (Introduction to General Chemistry)
Chem 30B (Introduction to General Chemistry)
Chem 1A (General Chemistry)
Chem 1B (General Chemistry)
Math 1 (Pre-Calculus)
Tuesday
2:30pm-4:30pm

Thursday
2:30pm-4:30pm
Sammy (She/Her)
Math 13 (Introduction to Statistics)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)
Math 3B (Calculus II)
Chem 1A (General Chemistry)
Chem 1B (General Chemistry)
Phys 3A (General Physics)
Monday
4:30pm - 7:30pm

Wednesday
4:30pm - 7:30pm

Friday
11:00am - 2:00pm
Scott (He/Him)
Hist 7A (History of the United States to 1877)Tuesday
3:00pm-5:00pm

Thursday
10:00am-12:00pm
Shashwat (He/Him)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Math 215 (Support for Pre-Calculus)
Math 216 (Support for Trigonometry)
Math 50 (Trigonometry)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)
Math 3B (Calculus II)
Math 3C (Calculus III)
Embed Hours Only
(for more information visit
Embed Tutor Description)
Sundas (She/Her)
Math 201 (Elementary Algebra)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Math 1 (Pre-Calculus)
Monday
3:00pm-5:00pm

Tuesday
1:00pm-3:00pm

Wednesday
3:00pm-5:00pm

Thursday
1:00pm-3:00pm

Friday
1:00pm-3:00pm
Taylor (He/Him)
Math 203 (Intermediate Algebra)
Math 50 (Trigonometry)
Math 13 (Introduction to Statistics)
Math 1 (Pre-Calculus)
Chem 1A (General Chemistry)
Chem 30A (Introduction to General Chemistry)
Chem 30B (Introduction to Organic and Biochemistry)
Bio 3 (Microbiology)
Bio 10 (Introduction to Biology)

Canvas (Drop-ins Only)
Monday
1:00pm - 4:00pm
4:00pm - 6:00pm (DIO)

Tuesday
11:00am - 2:00pm
2:00pm - 4:00pm (DIO)

Wednesday
3:00pm - 4:00pm
4:00pm - 6:00pm (DIO)

Thursday
11:00am - 2:00pm
2:00pm - 4:00pm (DIO)

Friday
2:00pm-4:00pm (DIO)

Drop-ins Only = DIO
Thanh (He/Him)
Math 50 (Trigonometry)
Math 1 (Pre-Calculus)
Math 3A (Calculus I)

Canvas (Drop-ins Only)
Monday
1:30pm-4:00pm
4:00pm-6:00pm (DIO)

Thursday
1:30pm-2:00pm
4:00pm-6:00pm (DIO)

Friday
10:00am-11:00pm (DIO)
1:00pm-2:00pm (DIO)

Drop-ins Only = DIO
Toaster (They/Them)
CIS 6 (Intro to Compuer Programming)
CIS 20 (Microcomputer Assembly Language)
CIS 25 (Object-Oriented Programming Using C++)
CIS 27 (Data Structures and Algorithms)
CIS 36A (Java Programming Language I)
Monday
12:00pm-2:00pm

Wednesday
12:00pm-2:00pm
Tyler (He/Him)
HLTED 1 (Exploring Health Issues)
HUSV 117 (Introduction to Behavioral Health)
HUSV 500A (Bridge to Community Health Worker Careers I)
HUSV 500B (Bridge to Community Health Worker Careers II)
Monday
6:00pm - 8:00pm